Hranaté závorky na klávesnici: Tipy a triky pro snadné psaní

Jak Se Dělá Hranatá Závorka Na Klávesnici

Typy klávesnic

V dnešní době existuje nepřeberné množství klávesnic, které se liší designem, funkcemi i technickým provedením. Pro běžného uživatele je zásadní rozložení kláves, které ovlivňuje, jak snadno a rychle se mu bude psát. Většina klávesnic se drží standardního rozložení QWERTY, pojmenovaného podle prvních šesti písmen v horní řadě kláves. Toto rozložení vzniklo už v dobách mechanických psacích strojů a jeho cílem bylo zpomalit psaní, aby se zabránilo zasekávání kláves.

Hranatá závorka, často používaná v programování a technických textech, se na klávesnici obvykle nachází v horní řadě číslic. Konkrétní umístění se ale může lišit v závislosti na typu klávesnice a jazykovém nastavení. Obvykle je nutné stisknout klávesu Alt Gr (pravý Alt) a poté klávesu s příslušným symbolem. Na některých klávesnicích může být symbol hranaté závorky umístěn i na samostatné klávese.

Kromě standardních klávesnic existují i specializované modely, například ergonomické klávesnice s rozdělenou konstrukcí pro pohodlnější psaní, herní klávesnice s mechanickými spínači a programovatelnými klávesami, nebo kompaktní klávesnice pro cestování. Při výběru klávesnice je důležité zvážit, k jakému účelu ji budete používat a jaké funkce jsou pro vás důležité.

Česká vs. anglická

Na české klávesnici se hranatá závorka dělá trochu jinak než na anglické. To může být pro někoho, kdo je zvyklý na anglické rozložení klávesnice, matoucí. Naštěstí je to docela jednoduché, když víte, jak na to.

Na české klávesnici najdete hranatou závorku vlevo nahoře, na stejné klávese jako číslice 8 a hvězdička. Pro napsání levé hranaté závorky stačí stisknout tuto klávesu. Pro napsání pravé hranaté závorky je potřeba stisknout klávesu Shift a zároveň klávesu s levou hranatou závorkou.

Na anglické klávesnici se hranaté závorky nacházejí na klávesách vedle písmene P. Levá hranatá závorka se nachází na klávese s otazníkem a pravá hranatá závorka na klávese s lomítkem. Pro napsání hranaté závorky stačí stisknout příslušnou klávesu.

Hranaté závorky se v technických textech používají poměrně často. Například v programovacích jazycích se používají k označení polí, v matematice k označení uzavřených intervalů a v citacích k označení doplňujících informací.

Základní rozložení

Hranatá závorka, ten nenápadný symbol, který najdeme na klávesnici poblíž klávesy Enter, má v počítačovém světě překvapivě široké využití. Ať už programujete, píšete matematický vzorec nebo jen chcete do textu vložit vtipnou poznámku, bez hranatých závorek se neobejdete.

Základní rozložení klávesnice s českou lokalizací umisťuje levou hranatou závorku na klávesu sdílenou s číslicí 8. Pravou hranatou závorku pak najdeme na klávese s číslicí 9. Pro jejich napsání jednoduše podržíme klávesu Shift a stiskneme příslušnou klávesu. Na notebooku s menším počtem kláves může být nutné použít kombinaci kláves Fn + klávesa s hranatou závorkou.

Je důležité si uvědomit, že rozložení klávesnice se může lišit v závislosti na výrobci, modelu klávesnice a operačním systému. Pokud si nejste jistí, kde se nachází hranatá závorka na vaší klávesnici, doporučujeme nahlédnout do uživatelské příručky nebo využít online vyhledávače. Stačí zadat dotaz typu "jak napsat hranatou závorku na klávesnici" a zobrazí se vám relevantní výsledky s podrobnými instrukcemi.

Speciální znaky

Hranaté závorky patří mezi speciální znaky, které na klávesnici nenajdeme na první pohled. Přesto se s nimi setkáváme v mnoha situacích, ať už při psaní technických textů, programování nebo třeba zadávání internetových adres. Jak je tedy napsat, když je nemůžeme najít jako samostatné klávesy?

Na české klávesnici se hranaté závorky píšou pomocí kombinace kláves AltGr a písmen F a G. Konkrétně:

Levá hranatá závorka: AltGr + F

Pravá hranatá závorka: AltGr + G

Zkuste to! Stiskněte a držte klávesu AltGr a stiskněte písmeno F pro levou závorku nebo G pro pravou závorku.

Pokud vám tato kombinace nefunguje, zkontrolujte nastavení jazyka a rozložení klávesnice ve vašem operačním systému. Může se stát, že máte nastavenou jinou jazykovou verzi klávesnice, kde se speciální znaky píšou odlišně.

Použití hranatých závorek se liší v závislosti na kontextu. V programování se používají k definování polí, v matematice k označení uzavřených intervalů a v běžném textu je můžeme potkat například v odkazech na internetové stránky.

Alt kódy

Hranaté závorky na klávesnici nenajdete na první pohled. Pokud je potřebujete napsat a nechcete složitě kopírovat z internetu, existuje snadné řešení – Ty fungují tak, že podržíte klávesu Alt a na numerické klávesnici zadáte specifický kód. Pro levou hranatou závorku je to Alt + 91, pro pravou pak Alt + 93.

Je důležité si uvědomit, že tato metoda funguje pouze s numerickou klávesnicí, kterou obvykle najdete na pravé straně klávesnice. Pokud máte notebook nebo menší klávesnici bez numerické části, budete muset použít kombinaci kláves Fn a kláves, na kterých jsou čísla vyznačena jinou barvou.

Použití Alt kódů se může zdát na první pohled složité, ale s trochou cviku si je rychle osvojíte. Jsou užitečné nejen pro psaní hranatých závorek, ale i pro další speciální znaky, které na klávesnici nenajdete.

Kombinace kláves

Hranaté závorky, nezbytné znaky v mnoha programovacích jazycích a technických textech, se na české klávesnici schovávají za klávesovými zkratkami. Pro napsání levé hranaté závorky stačí podržet klávesu s diakritikou "Alt Gr" a stisknout klávesu s písmenem "F". Pro pravou hranatou závorku je postup podobný, jen místo "F" stiskneme "G". Zní to jednoduše, ale co když vám tato kombinace kláves nefunguje?

Příčin může být hned několik. První a nejčastější je nechtěně zapnutá jiná jazyková sada klávesnice. Zkontrolujte, zda máte aktivní českou klávesnici. Další možností je hardwarová závada na klávesnici. Zkuste připojit jinou klávesnici a ověřit, zda problém přetrvává. Pokud ano, může být na vině software. Zkontrolujte ovladače klávesnice a případně je aktualizujte. Vzácně se může stát, že je problém v nastavení operačního systému. V takovém případě je vhodné obrátit se na odborníka.

Problémy s klávesnicí

Hranaté závorky, ti nenápadní souputníci textu, se občas schovávají i na té nejznámější klávesnici. Co dělat, když je potřebujete napsat a ony jako by se do země propadly? Nezoufejte, i na to existuje řešení.

Nejdříve se ujistěte, že máte zapnutou českou klávesnici. Zkontrolujte přepínač jazyka na liště úloh nebo zkuste stisknout kombinaci kláves Alt + Shift. Stále nic? Pak se zaměřte na klávesu s písmeny "ú" a "ů". Hranaté závorky se obvykle ukrývají právě tam, aktivované stiskem klávesy s diakritikou, tedy pravého Altu. Zkuste tedy stisknout pravý Alt + klávesu s "ú" pro levou hranatou závorku a pravý Alt + klávesu s "ů" pro pravou.

Pokud ani to nepomáhá, je možné, že máte potíže s nastavením klávesnice ve vašem operačním systému. V takovém případě zkuste vyhledat nápovědu k vašemu systému s klíčovými slovy "klávesnice", "nastavení" a "hranaté závorky".

A co když je problém hardwarového rázu? I to se může stát. Pokud máte podezření na závadu klávesnice, zkuste ji připojit k jinému počítači a otestovat. Pokud problém přetrvává, bude nejspíš nutné pořídit novou klávesnici.

Externí klávesnice

Hranatá závorka, ten nenápadný symbol, který najdeme na klávesnici hned vedle písmene P, dokáže potrápit nejednoho uživatele. Ať už píšete technický dokument, programujete, nebo jen chcete do zprávy vložit emotikon, znalost správné kombinace kláves pro hranatou závorku je k nezaplacení. Naštěstí je to jednodušší, než se zdá.

Externí klávesnice, ať už k počítači nebo tabletu, otevírají dveře k pohodlnějšímu a efektivnějšímu psaní. Nabízí se ale otázka, liší se nějak umístění kláves, konkrétně hranaté závorky, na externí klávesnici? Odpověď je jednoduchá – většinou ne. Výrobci se snaží zachovat rozložení kláves co nejvíce podobné standardní klávesnici, abyste se na nové klávesnici cítili jako doma. Samozřejmě existují výjimky, například kompaktní klávesnice k tabletu, kde se kvůli úspoře místa některé méně používané klávesy přesouvají nebo sdílí. Vždy je proto dobré si před nákupem klávesnici vyzkoušet nebo alespoň prohlédnout její rozložení na obrázku.

Ať už používáte jakoukoliv klávesnici, důležité je, abyste se na ní cítili pohodlně a psaní vám šlo od ruky.

Mobilní zařízení

Mobilní zařízení, jako jsou chytré telefony a tablety, se staly nepostradatelnou součástí našich životů. Používáme je k práci, zábavě i komunikaci. Není proto divu, že se občas setkáváme s otázkami ohledně jejich používání. Jednou z nich je i to, jak napsat hranatou závorku na klávesnici mobilního telefonu.

Hranaté závorky se na standardní klávesnici mobilního telefonu obvykle nenacházejí. Existuje však několik způsobů, jak je napsat. První možností je přepnout na numerickou klávesnici, kde se hranaté závorky často nacházejí jako alternativní znaky. Druhou možností je použít speciální znaky, které jsou dostupné po delším stisknutí některých kláves.

Pokud se vám nedaří najít hranaté závorky na klávesnici vašeho mobilního telefonu, doporučujeme vám nahlédnout do uživatelské příručky nebo vyhledat informace na internetu.

Je důležité si uvědomit, že umístění speciálních znaků na klávesnici se může lišit v závislosti na modelu telefonu a operačním systému.

Tipy a triky

Hledáte hranatou závorku na klávesnici a nemůžete ji najít? Nezoufejte, je to běžný problém. Existuje hned několik způsobů, jak ji napsat. Nejjednodušší je použít klávesovou zkratku. Pro levou hranatou závorku stiskněte klávesy Alt Gr a F. Pro pravou hranatou závorku stiskněte Alt Gr a G. Pokud vaše klávesnice nemá klávesu Alt Gr, zkuste kombinaci Ctrl + Alt + F nebo Ctrl + Alt + G.

Nedaří se vám ani s klávesovými zkratkami? Pak je tu ještě možnost využít tabulku znaků. Tu najdete ve Windows například tak, že do vyhledávacího pole napíšete "mapa znaků". V tabulce znaků si jednoduše vyberete požadovanou závorku a zkopírujete ji do svého textu.

A co když potřebujete hranatou závorku napsat na mobilu nebo tabletu? I to je snadné. Na virtuální klávesnici podržte prst na klávese s kulatou závorkou. Objeví se vám nabídka s dalšími znaky, včetně hranatých závorek.

Hranaté závorky se často používají v technických textech a programování. Pokud máte technickou otázku, nezapomeňte do ní hranaté závorky uvést, pokud jsou součástí kódu nebo příkazu. Usnadníte tím ostatním pochopení vašeho dotazu a urychlíte nalezení řešení.

Publikováno: 21. 06. 2024

Kategorie: technologie

Autor: MarekTakac

Tagy: jak se dělá hranatá závorka na klávesnici | technická otázka