Pitný režim je pro člověka životně důležitou záležitostí

Voda je život. Takové konstatování snad nemůže nikdo zpochybňovat. Voda přináší život kloubům a ostatním částem těla. Bez ní by člověk během několika dnů zemřel. Přesně z těchto důvodů je zapotřebí dodržovat optimální pitný režim. Spousta z Vás totiž ani neví, kolik vody je zapotřebí vypít, aby tělo fungovalo tak, jak má.

Základní statistické informace

Pojďme se na tuto životadárnou tekutinu zaměřit z pohledu čísel. Z tohoto hlediska Vám prozradíme všechno důležité, co byste měli o vodě vědět. Třeba to, kolik procent tvoří v těle člověka a mnohé další. Stačí se začíst do níže uvedené tabulky.

PředmětHodnota
Výdrž člověka bez vody2 až 3 dny
Dospělý muž53 %
Dospělá žena46 %
Novorozenec75 %
Jaké je celkové množství vody v těle člověka?

Jak můžete správě tušit, pokles vody v těle je nebezpečný a může způsobovat řadu zdravotních komplikací. Z toho důvodu Vás naučíme, jak by měl vypadat takový pitný režim.

Vhodný pitný režim

Optimální přísun tekutin za den si může každý spočítat sám. Přibližně 0,5 vody připadne na každých 15 kilogramů hmotnosti člověka. Když se budete věnovat pohybovým aktivitám, měli byste vypít vody více. Pít můžete i když nic neděláte a odpočíváte. Potřeba vody je mimo jiné odvislá také od okolní teploty a aktuálního zdravotního stavu.

Primárně se zaměřte na pití čisté vody bez sladidel a jakýchkoliv příchutí. Za tekutinu lze považovat i polévky nebo bylinné čaje. Naopak káva odvodňuje, takže při jejím pití nezapomínejte doplňovat vodu.

Co způsobuje špatný pitný režim?

Když nebudete dodržovat optimální pitný režim, můžete svému tělu ublížit v mnoha ohledech. S dehydratací totiž souvisí například bolest hlavy, celková únava těla, oschlý jazyk a malátnost. Dostavit se může zácpa, tmavě žlutá moč a suchá pokožka. Zároveň se Vám bude chtít více spát a poklesne Vaše duševní a fyzická výkonnost. Přesně z těchto důvodů myslete na to, že voda musí být nedílnou součástí Vašeho života. Pokud budete mít některé z výše uvedených příznaků i při dostatečném pitném režimu, konzultujte takový problém s lékařem.

Publikováno: 30. 09. 2021

Kategorie: zdraví

Autor: MarekTakac

Tagy: bolest hlavy | čistá voda | optimální pitný režim | pití | pitný režim | problémy | režim | sladidla | voda | zdraví