Plavání – Důvody, proč se věnovat tomuto sportu

Pohyb je zdraví prospěšný a vyhledává ho čím dál více lidí. Není to pouze správné běhání, kterému se můžete věnovat. V poslední době se do povědomí mnohých dostává plavání. Pohybová činnost ve vodě, při níž mimochodem můžete vydat daleko více energie a tím pádem spálíte více kalorií. Jestliže máte pochybnosti, zda se věnovat tomuto sportu, přinášíme Vám několik pádných důvodů.

Plavání nezatěžuje lidské tělo

Pojďme se hned vrhnout na ty největší přednosti této pohybové aktivity. Vzhledem k tomu, že pohyb probíhá ve vodě, pak výrazným způsobem odpadá hmotnostní zatěžování těla. Při pohybu ve vodě rozhodně nebudete zatěžovat své klouby. To může být oproti běhání velkým přínosem. Naopak aktivujete všechno svalstvo v těle a pozitivně přispějete i k držení páteře. Přesně z těchto důvodů je tento sport oblíbený v rámci rehabilitace.

Kolik byste toho měli uplavat?

Rozhodnete-li se věnovat této aktivitě, určitě Vás bude zajímat několik zásadních číselných údajů. Třeba to, kolik toho můžete ve vodě spálit, jak rychle plavat a podobně. Všechny tyto informace Vám přinášíme prostřednictvím níže uvedené tabulky.

PředmětHodnota
Vydání energie oproti běhu2x až 5x více
Hodina plavání1 800 až 2 000 kJ
Vhodná průměrná rychlost16 km/hod.
Minimální doba plavání30 minut
Základní informace související s plaváním.

Této aktivitě se snažte věnovat spíše v teplejší vodě vzhledem k tomu, že v ní budete pobývat delší dobu. Nezapomínejte na pravidelné dýchání. Zároveň se snažte zapojit do pohybu všechny svaly těla. Má-li mít tato pohybová aktivita nějaký účinek, je třeba se jí věnovat opakovaně. Chcete-li se dostat do fyzické kondice, navštivte bazén alespoň třikrát týdně.

Správná technika plavání

Ve vodě pochopitelně můžete používat různou techniku. Nejčastěji jsou to prsa nebo kraul. Obě dvě Vám dokáží spálit spoustu tuků v těle a přidat na celkové kondici. Musíte však styl plavání aplikovat poctivě, najít si ten správný rytmus, dýchat a dostat se do optimální tepové frekvence. Pak se dostaví požadované výsledky.

Publikováno: 25. 09. 2021

Kategorie: sport

Autor: MarekTakac

Tagy: aktivita | doba plavání | dýchání | energie | kondice | plavání | pohyb | pravidelné dýchání | sport | zatěžování těla