Vitamín D má na zdraví člověka zásadní vliv

Chcete mít zdravé oči, mysl, svaly a zuby? Potom byste měli svému tělu dopřávat patřičné množství vitamínů. Mnozí jsou si vědomi toho, že vitamín C je naprostým základem. O tom samozřejmě není žádných pochyb. Stejně důležitý je však vitamín D, na který se více zaměříme. Prozradíme Vám, jaké jsou jeho účinky na lidský organismus a kolik byste ho měli denně vlastně přijímat.

Proč je vitamín D tak důležitý?

Jeho velkým přínosem je kupříkladu dělení látek v těle. Právě prostřednictvím tohoto vitamínu se domůžete optimální hladiny vápníku v krvi. Dobře Vám budou fungovat svaly, podpoříte ukládání minerálů v zubech a v neposlední řadě posílíte celkovou obranyschopnost těla. Vitamíny D jsou s imunitou člověka úzce spojeny. Jeho nedostatek u malých dětí může dokonce způsobovat křivici.

Doporučená denní dávka

Tento vitamín pochopitelně lze získávat různými způsoby. Spousta z Vás určitě ví, že jej může přijímat ze slunečních paprsků. Stačí, když se na patnáct až dvacet minut vystavíte slunečním paprskům a tělo Vám za to poděkuje. Pokud Vás zajímá, jaká je denní doporučená dávka označovaná zkratkou DDD, začtěte se do níže uvedené tabulky.

PředmětHodnota
DDD1 000 až 2 000 UI
Kojící ženy400 UI
Lidé s malým množstvím vitamínu D60 % až 75 % populace
Vhodné vitamínyD2 a D3
Doporučené dávky vitamínu D pro jednotlivce.

Jestliže chcete prostřednictvím vitamínu D zapracovat na posílení imunity, zaměřte se kromě sluníčka i na příjem vhodné stravy. Vitamín D se ve větší míře nachází hlavně v tučných rybách a plodech moře. Typickým příkladem jsou ústřice a krevety. Dále je to máslo, hovězí játra a vaječné žloutky.

Vitamín D a předávkování

Nakonec si necháme odpověď na jednu z častých otázek. Lze se vitamínem D předávkovat? U dospělých jedinců taková situace nehrozí. Přebytečné množství vitamínu je totiž z těla vyloučeno močí. Určitá rizika nastávají u dětí, kdy jim předávkování může způsobit zdravotní komplikace. Na to di dejte pozor.