Zásady správného posilování od A až do Z

V současné době se můžete věnovat nejrůznějším sportovním aktivitám. Pokud chcete kromě své kondice zlepšit také celkovou fyzickou muskulaturu, zaměřte se na posilování. Zvedání činek je jednou z cest k formování krásného těla. Musíte ovšem znát zásady správného posilování, s nimiž Vás podrobněji seznámíme v následujících řádcích.

Správná rozcvička je základ všeho

Ať už se chystáte posilovat jakoukoliv partii těla, měli byste pokaždé začít důkladnou rozcvičkou. Zahřátí těla prostřednictvím protahovacích cviků je předpokladem toho, že Vašim svalům následně nikterak neublížíte a budou připraveny na zátěž. Doba takové rozcvičky by se měla pohybovat kolem pěti až deseti minut.

Zásady správného posilování

Nyní, když víte, že mezi zásady správného posilování patří rozcvička, je nejvyšší čas vrhnout se na ostatní věci, které byste měli vědět a znát. Patří mezi ně například správná technika cvičení. Tu si nechte ve fitness centru ukázat od instruktora. Ostatní důležité věci Vám prozradíme prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Patří dýchání mezi zásady správného posilování?

Určitě. Nikdy byste při cvičení neměli zadržovat dech. Naučte se, že při zvedání zátěže vydechujete, a naopak při jejím uvolňování vydechujete. Tento přísun kyslíku je pro tělo a svaly vhodný.

Co když cítím při posilování bolest?

Pak je něco špatně. Ano, při některých cvicích musíte zatnout zuby, ale nikdy nesmí jít o nic bolestivého. Bolest totiž k posilování nepatří.

Jak provádět správný trénink?

Dbejte na pravidelné opakování konkrétního cviku podle svých možností. Ideální jsou tři opakování. Mezi nimi je třeba odpočívat. Délka odpočinku je kolem jedné minuty.

Jaké partie těla cvičit?

Vždy se snažte posilovat celé tělo komplexně. To znamená nejenom horní partie, jak bývá zvykem, ale i ty dolní. Zároveň posilujte všechny svaly konkrétní oblasti.

Musím se protahovat také na konci cvičení?

Ano, stejně, jako je důležitá rozcvička na začátku, platí i potřeba důsledného protažení na konci. Opět v délce trvání pěti až deseti minut.